á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Bohaterowie, których stworzył pisarz są tak prawdziwi, namacalni, że czytelnik bardzo szybko zżywa się z nimi. Joadowie są prostolinijni i nie pragną wiele od życia. Chcą mieć dach nad głową i zarobić na jedzenie. Niewiele, a tak wiele. Nie boją się ciężkiej pracy, każdy z nich ma własne plany, marzenia, które zostają brutalnie zweryfikowane. Życie stawia ich w obliczu trudnych decyzji, które muszą podjąć i które zaważa na ich przyszłości. Moją ulubioną postacią jest pani Joad, stanowiąca filar tej rodziny, niezwykle silnej, walczącej o jej trwałość. Kobiety, która nie żyje dla siebie, ale dla innych, dzięki tej postaci powieść staje się swego rodzaju hymnem ku czci rodziny.
"Grona gniewu" to powieść unikatowa, wciąż współczesna, niezbędna, po tych wszystkich latach nadal ważna i wciąż krytyczna. Teraz mamy inne są realia, okoliczności, ale ludzie, niepowodzenia, nadzieje, to pozostaje niezmienne. To nie tylko lekcja historii, Steinbeck podkreślając wyzysk amerykańskich farmerów otwiera oczy na nierówności społeczne, uczy wrażliwości na niedolę i biedę. Powieść porusza, wstrząsa i pozostaje na długo.
Marta Ciulis- Pyznar
Ich dobroć i pewna słabość ujawniają się tak naprawdę jedynie w postaci Rose of Sharon, która nie boi się swojej uczuciowości. Jednakże w przypływie dramatu chwili i ona wykazuje ogromny hart ducha i odwagę. Być może zakończenie książki czyni z niej tak naprawdę największą bohaterkę tej rodziny.
Podsumowując, polecam ABSOLUTNIE każdemu. To ciężka opowieść, ukazująca kryzys lat 30. w jego najczarniejszych barwach. Ale to też historia o człowieku. Nie o systemie. Tak, on też jest to ukazany. Ale przez cały czas to Jednostka Ludzka jest w środku tej opowieści.
Fenomenalna, fenomenalna, fenomenalna.