Bieszczady to nie tylko pełne tłumów i tandety deptaki w Solinie albo Polańczyku, pensjonaty i hotele, zatłoczone latem parkingi, schody na szlakach w parku narodowym, wypełnione architektoniczną pstrokacizną wsie-letniska. Bieszczady to góry (wciąż niezadeptane, niezdewastowane), Bieszczady to ludzie, Bieszczady to życie, którego bieg nie ogranicza się do sezonu, trwającego od wiosny do jesieni. Reportaże, pisane w latach 1986–2019, opowiadają o takich właśnie Bieszczadach – prawdziwych, tych poza najliczniej uczęszczanymi miejscowościami i szlakami. O Bieszczadach dzikich, pustych, pełnych swobody, a potem zagospodarowywanych, zbliżanych do nowoczesnego świata, tracących ciągłość tradycji, by następnie z zapałem ją odzyskiwać. Zamieszkanych przez ludzi z oryginalnymi biografiami, pełnych miejsc, w których toczyło się i toczy zaskakująco bogate życie, będących sceną wydarzeń, niekoniecznie takich samych jak te, co dzieją się w innych zakątkach Polski. [nota wydawcy].
Książka opowiada o bitwie nazwanej Operacją Łódzką, która miała miejsce późną jesienią 1914 r. Była to największa operacja manewrowa frontu wschodniego I wojny światowej. Niestety, została wykreślona z pamięci i kart historii. Miały na to wpływ przede wszystkim ideologia i wydarzenia polityczne, jakie nastąpiły po zakończeniu I wojny, a zwłaszcza po nowym podziale Europy po II wojnie światowej. Prezentowane zagadnienia zostały podzielone na trzy części. Pierwsza obejmuje sprawy polityczne i wojskowe, druga społeczne, a trzecia przedstawia umundurowanie i wyposażenie wojsk rosyjskich i niemieckich biorących udział w Operacji Łódzkiej. Publikacja jest zbiorem referatów. Ich autorzy reprezentują łódzkie środowisko naukowe.
Publikacja Łódź w czasie wielkiej wojny pod redakcją Jolanty A. Daszyńskiej ujawnia kolejne nieznane fakty dotyczące I wojny światowej w Łodzi. Nawiązuje do nowatorskich badań zabranych w książce Operacja Łódzka. Zapomniany fakt I wojny światowej i wypełnia białe plamy historii. Prezentowana pozycja została podzielona na trzy części. W pierwszej znalazły się artykuły historyków z łódzkiego środowiska naukowego, w drugiej - etnologów. W trzeciej części przedstawiono rozważania dotyczące prób praktycznego wykorzystania badań naukowych. Reżyser dr Paweł Siedlik podzielił się refleksjami na temat realizowanego przez siebie filmu historyczno-fabularnego pod tytułem 1914. Zanim opadły liście. Ukazano również efekty rajdów historyczno-edukacyjnych organizowanych dla młodzieży przez PTTK. Artykuły zamieszczone w publikacji wyłamują się z dotychczasowego stereotypowego myślenia oraz torują drogę nowemu spojrzeniu na historię Łodzi i okolic. Książka jest bogato ilustrowana unikatowymi fotografiami z epoki.
Książka Łódź w drodze do niepodległości ukazuje nieznany i zapomniany fragment historii Łodzi. Pozycja składa się z dwóch części. W pierwszej znalazły się artykuły dotyczące faktów z okresu powstania styczniowego wraz z odniesieniami do historii Łodzi. W drugiej, zasadniczej części publikacji, opisane zostały losy miasta i jej mieszkańców podczas walk o odzyskanie niepodległości w czasie I wojny światowej oraz podejmowane działania patriotyczne i wojskowe. Autorzy, w większości historycy z łódzkiego środowiska naukowego, poruszają również zagadnienia historiograficzne.
Miał bliskie kontakty z mafią, szmuglował alkohol, wyłudził ponad 8 mln dolarów i wspierał kampanię 35. Prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego. Jego imię to John. John Factor. Rodzina: brat Max Factor urodzony w Zduńskiej Woli, znany na całym świecie twórca kosmetyków. Świt 14 sierpnia 1929 roku zwiastował piękny dzień. Na stacji Łódź Kaliska panował wielki ruch, z łoskotem domykano drzwi wagonów. Na towar czeka Widzewska Manufaktura. Zdarzenie: lokomotywa pociągu załadowanego przędzą wbija się w pierwszy wagon składu wiozącego żołnierzy 28. Pułku Strzelców Kaniowskich. Wystarczyło być aktorem, muzykiem, piękną kobietą lub włożyć gruby banknot do kieszeni kierownika i potężne dębowe drzwi były otwarte. Przy odrobinie szczęścia już po chwili można się było chwalić, że autorem guza jest Roman Polański. Miejsce: legendarny Spatif. Adres: Kościuszki 33/35. Na trotuarze stoją stoliki. Na stolikach kieliszki. W kieliszkach trunek dostarczany przez fabryki i… apteki. W ten sposób leczone są choroby żołądka i jego nieodłącznej towarzyszki duszy. Data: 1896. Miejsce: rozlewnia spirytusu i czystych wódek. Co łączy tych ludzi, miejsca i wydarzenia?
We wrześniu 1939 r. do walki w obronie Łodzi stanęło ok. 50 polskich samolotów. Za ich sterami zasiadało wielu pilotów, którzy później odegrali wielką rolę w historii polskiego lotnictwa. Wśród nich można wymienić m.in. Franciszka Kornickiego i Czesława Główczyńskiego. Polacy przez kilka dni mężnie stawiali opór przeważającym siłom Luftwaffe. Pomimo upływu lat męstwo i poświęcenie pilotów lotnictwa Armii „Łódź” nie zostało do tej pory opisane przez historyków. Niektórzy badacze wręcz powątpiewają, czy w rejonie Łodzi znalazły się jakiekolwiek jednostki polskiego lotnictwa… Autor odtworzył losy lotnictwa Armii „Łódź” na podstawie dokumentów archiwalnych i relacji ostatnich żyjących świadków, wśród nich - majora Franciszka Kornickiego, zmarłego w listopadzie 2017 r. Jest to pierwsza praca przedstawiająca działalność lotnictwa Armii „Łódź” podczas kampanii wrześniowej. Książkę ilustrują unikalne fotografie.
W dwudziestoleciu międzywojennym mnóstwo pięknych Polek marzyło o tym, aby zrobić wielką karierę na estradzie czy w rodzącym się przemyśle filmowym. Sama uroda oczywiście nie gwarantowała sukcesu. Konieczny był jeszcze talent, wdzięk i czar, który wokół siebie roztaczały. Te wyjątkowe kobiety musiały się także wykazać nie lada zdolnościami, odpornością psychiczną oraz wielką pracowitością. Jak wyglądało ich życie codzienne i droga na szczyt popularności? Czy realizacja marzeń dała im spełnienie? Czy sukcesy zawodowe współgrały z powodzeniem w życiu prywatnym i rodzinnym? I wreszcie: jak poradziły sobie w wyjątkowo trudnej dla nich rzeczywistości powojennej? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w tej książce. Przyjrzyjmy się zatem bliżej dziesięciu czarującym kobietom, które zaistniały w życiu towarzyskim i artystycznym przedwojennej Polski. Są to Zofia Batycka, Ina Benita, Ziuta Buczyńska, Helena Grossówna, Loda Halama, Hanka Karwowska, Tola Mankiewiczówna, Nora Ney, Pola Nireńska oraz Lena Żelichowska. Zachwycali się nimi wszyscy, zarówno luminarze i politycy, znawcy sztuki, jak i zwykła publiczność. Prezentujemy ich niezwykłe, a niekiedy wręcz pasjonujące koleje losu. Wielką zaletą książki jest bogactwo zdjęć ukazujących nie tylko wspaniałą urodę i osobisty urok naszych bohaterek, ale również piękno tamtego świata, do którego tak chętnie powracamy, a który przeminął wraz z wybuchem II wojny światowej. [opis wydawcy książki]
Daj się porwać fascynującej opowieści Violetty Wiernickiej o rosyjskiej kolei, która od wieków wywołuje u podróżnych skrajne emocje. Przed Tobą długa podróż: dalekie trasy, ogromne przestrzenie, liczne wiadukty, stylowe dworce, wagony niczym pałace. O dreszcze przyprawią Cię tajemnicze tunele w moskiewskim metrze i tragiczne losy cara Mikołaja II. Rosyjską sieć kolejową można porównać do krwiobiegu, dzięki któremu funkcjonuje cały organizm… państwowy. Bo czy ekspansja na Daleki Wschód byłaby możliwa bez Magistrali Transsyberyjskiej i Drogi Wschodniochińskiej? A czy Związek Radziecki odniósłby zwycięstwo w II wojnie światowej bez oddanych kolejarzy? Wspaniali konstruktorzy, warte zapamiętania spotkania na kolejowych stacjach, jedyna w swoim rodzaju Czerwona Strzała to tylko niektóre z ponad 30 historii, które czekają na odkrycie.
Jechać do Lwowa… Czyli dokąd? Do serca, do centrum Polski. Nie tego geopolitycznego, znanego ze współczesnych, czyli wykreślonych w Jałcie map, ale do źródła centrum polskiej tożsamości, historii i kultury. Nie ma już polskiego Lwowa w naszych granicach państwa, ale pozostaje w zbiorowej pamięci narodu. Wybierzmy się zatem w podróż do Lwowa, na Ziemie Utracone, do miasta, które było jednym z serc Polski. Niektórzy twierdzą, że jego puls i bicie wciąż można tam wyczuć, usłyszeć, doświadczyć… [opis wydawcy książki]
Publikacja autorstwa Magdaleny Kopańskiej - przewodnika muzealnego i dziennikarki, obfituje w ciekawe i dla wielu mieszkańców regionu nieznane dotąd historie, których źródła informacji są bardzo różne, od archiwów, przez prasę, aż po rozmowy z ludźmi.
Japonia. Kraj, który wszystkich zadziwia jest efektem podróży, jaką autor odbył w 2003 r. do Kraju Kwitnącej Wiśni. Zdzisław Kowalczyk zabiera nas w podróż po wyspie Honsū z początku XXI w. Oprowadza nas po dzielnicach Tōkyō i Kyōto, świątyniach w Kamakurze, zamkach w Ōsace i Himeji, po historycznej stolicy Narze i Parku Narodowym w Nikkō. Nie omija też Hiroszimy i Nagasaki, miast ciężko doświadczonych w czasie ostatniej wojny światowej. Zaprasza na spacer brzegiem jeziora Kawaguchi, by zobaczyć ośnieżony szczyt świętej góry Fuji. Pokazuje, jak nowoczesność przeplata się z tradycją, a przy okazji opowiada o wierzeniach Japończyków, ich kulturze, historii zarówno tej pradawnej, jak i bardziej współczesnej.
Narastanie nastrojów rewolucyjnych, kolejne strajki robotnicze, w końcu krwawe walki barykadowe. To wydarzenia potocznie określane jako rewolucja 1905 roku. Krzysztof R. Kowalczyński przybliża Czytelnikom sytuację społeczną w Łodzi oraz warunki życia jej mieszkańców u progu XX wieku, by ukazać przyczyny spontanicznych strajków robotniczych. Autor dzień po dniu odsłania kulisy rewolucji. To pierwsza popularna próba opisania rewolucji 1905 roku. Liczne szczegóły i zdarzenia, pomijane dotąd w oficjalnej literaturze dotyczącej tych wydarzeń.
Przenieść się w czasie trzeci raz… Trzeci raz spojrzeć na Łódź z ciekawością godną detektywistycznego oka. Ponownie na chwilę zamienić się w kronikarza, szukającego sensacji dziennikarza lub poszukiwacza tajemniczych miejsc, niezwykłych ludzi i zapomnianych zdarzeń. Czy to możliwe? Wcześniej już dwukrotnie udowodniliśmy, że w Łodzi wszystko może się zdarzyć! W trzeciej części bestsellerowych Sekretów Łodzi miasto zamieni się w stolicę mody i hazardu, w której samoloty lądują na trzech lotniskach. „Fala” będzie znana jako mekka naturystów, a z ulic zaczną znikać przechodnie. Nawiedzony sierociniec wystraszy nawet najodważniejszego wielbiciela horrorów. Po tylu wrażeniach pewnie już nikogo nie zdziwi spotkanie, na kartach tej książki, Artura Rubinsteina ze „Steviem Wonderem w spódnicy” oraz historia o niesfornych baranach „spiskujących” przeciwko Janowi Pawłowi II. [opis wydawcy książki]